STÁRNUTÍ JE PŘEŽITEK

29.06.2019

Dnes je ten správný čas, abychom si pověděli něco důležitého o stárnutí. Za všechno mohou takové malé potvory - telomery. Díky nim se buňka reprodukuje - udržuje v kondici.

Proces jistě znáte, buňka, která dosluhuje se rozdělí na dva útvary, z nichž ten mladý právě vzniklý zaujme místo původní buňky a starou část tělo zlikviduje. Životnost cca 80 bilionů buněk, ze kterých se skládáme (a k tomu ještě dvakrát tolik vody) je různá - od několika hodin až po sedm let! Tento proces zaručuje skutečnost, kterou si ani neuvědomujeme - že každých sedm let jsme zcela omlazení - jsme zbrusu novým člověkem!

Počet opakujících se reprodukcí každé konkrétní buňky je dán - určen jakousi matematickou rovnicí - algoritmem. Délka tohoto algoritmu je konečná a tím je určena biologická životnost každé konkrétní buňky - orgánu - traktu - a celého organismu člověka. Je-li např. v ledvinách nadlimitní množství již nereprodukovaných - nefunkčních buněk, ledviny přestanou správně pracovat.

Množství - řetězec reprodukcí jednotlivých buněk v našem organismu, jak jsme si již řekli, umožňují tzv. telomery, se kterými tělo musí umět hospodařit. Telomery se v dětství a mládí tvoří a je jich v těle nadbytek. V určitém věku se tvorba rovná spotřebě a ve chvíli, kdy se na obnovu - reprodukci buněk začne spotřebovávat více telomerů, než kolik jich tělo vyrobí, započne proces stárnutí. Přicházejí nemoci, bolesti i nepohoda.

V pokročilejším věku produkce telomerů úplně ustane, čímž se nastartuje proces umírání, který se dříve či později projeví selháním organismu a následnou smrtí.
Dobrá zpráva na konec - telomery se dají zkrotit, ale o tom až příště!

Váš badatel Petr Václav