KROCENÍ TELOMERŮ II.

30.06.2019

Minule jsme se rozloučili u závažného rozhodnutí - zda tělo nechá onemocnět srdce nebo plíce, a to je vlastně volba, která způsobí po nějakém čase důvod úmrtí.

Budou totiž následovat další kruciální volby typu plíce/játra, nebo mozek/slinivka. Přijde proto období, kdy začnou selhávat i životu důležité orgány. Do té doby organismus trápily nemoci jako je šedý zákal, slepota, cukrovka, tlak, bércové vředy apod., tedy to, nač se neumírá, ale notně nám to pokazí kvalitu života!

Vysoká nemocnost a pobírání léků v jakémkoliv stádiu života nám z telomerů ukrajuje velký krajíc, a tak bychom se měli věnovat prevenci. To je ale kapitolka sama pro sebe, neboť toho, co nám poruchy fungování organismu - nemoci způsobuje je ohromné množství! O tom někdy příště, teď se přidržme tématu, kdy hrajeme již s rozdanými kartami.

Co můžeme udělat pro ozdravění našeho již opotřebeného organismu? V poslední době se rozmáhají kliniky, kde se pracuje s kmenovými buňkami.

1. Kmenové buňky jsou univerzální takřka ve sto procentech. Znamená to, že jsou schopné v plném rozsahu nahradit buňky poškozené, nefunkční, zaujmou jejich místo a oddálí tím kolaps daného orgánu, kde již nefunkčních buněk bylo mnoho.

Sídlí v okolí pupku, kam se uložily po odstřihnutí pupeční šňůry po našem narození. Vytvořily tam jakýsi trezor, do kterého si má pro ně tělo sáhnout v nouzi nejvyšší.

Jen málo organismů má nakonec schopnost trezor odemknout a vypustit tyto blanické rytíře ku pomoci. Existuje totiž mnoho okolností, proč to tělo nedokáže. Kliniky tvrdí, že umí odsát z pupku tuk, ve kterém tyto buňky sídlí, umí je vyextrahovat a vrátit do organismu, aby si kmenové buňky našly poškození, která začnou opravovat.

Má to ale jedno ALE! Když pominu možnost poškození buněk při manipulaci s nimi, ale hlavně to, že se ke své činnosti kmenové buňky nevybudily v organismu, co je přiměje dělat svoji práci po extrahování mimo organismus?

To je velké ALE tohoto přístupu. O ceně se raději bavit nebudeme, ta se počítá od deseti tisíc Euro výše! Principiálně však půjde vždy jen o uhašení největších požárů (pokud se opravdu zadaří), ale nikdy nedojde na méně podstatné opravy, natož o omlazení v pozorovatelném stavu.

Některé kliniky dokonce dodávají pacientům kmenové buňky od dárců, což je sci-fi s ohledem na podstatu věci. Transakce proběhne, peníze tečou, ale organismus pláče :0)

2. Dodání telomerů do organismu. Principiálně se míří na stávající buňky, nebudí se blaničtí rytíři, kteří zůstávají v záloze. I tato metoda má své ALE. Spočívá v podobnosti a kompatibilitě dodávaných telomerů.

a) živočišné telomerové zdroje. Existují preparáty, které vycházejí z živočišné báze, nejvíce se používají slepičí vajíčka, nebo mlezivo krav. Obecně však platí, že genetická složitost živočichů je vyšší, než rostlin, a tak prvků způsobujících nekompatibilitu je u živočišných zdrojů více. Riziko, že telomery nebudou přijaty a metoda nezafunguje je u dodaných živočišných telomerů značně vysoká.

b) rostlinné telomerové zdroje, o kterých si povíme příště.

Váš Petr Václav