Jak to je s mátou peprnou?

03.09.2019

V minulém článku jsme si pověděli, jak můžeme připravit chutnou bylinkovou limonádu bez vaření. Byliny sbírané ve volné přírodě mají své kouzlo.


Také ze zahrádky můžeme využít pěstované rostliny pro přípravu zdravého nápoje. Mohou to být mladé lístky maliníku, ostružníku, rybízu, plody rakytníku či pár lístků z květu rudbekie nebo sedmikrásky z našeho trávníku (pomáhá proti bolestem hlavy).

Lepší je vybírat méně hořké rostliny. Taková pampeliška kromě mladých listů je poměrně nahořklá. V sušené směsi je však výborná a zdravá jaterní bylina. Na jaře má největší léčivou silu v listech, na podzim v kořenech. V té době sbíraný kořen má dokonce protinádorové účinky.

Čerstvé rostlinky ze zahrádky stejně jako byliny z přírody opláchneme a necháme louhovat v čisté kvalitní vodě, přidáme citron, med a zdravé osvěžení je na světě.


Možná si řeknete, že jsem zapomněla na jednu rozšířenou bylinku a to mátu peprnou. Ale kdepak, nezapomněla. Ráda bych se o ní zmínila více. Je to v současné době populární bylina.

Často se přidává čerstvá do vody nebo jako ozdoba pokrmů. Také se suší a připravuje se z ní čaj, vyrábí se z ní olej, je přítomna v bonbonech, žvýkačkách, sirupech, kosmetice, zubních pastách a mnoha dalších produktech.

Roste i snadno na zahrádce, kde se rozrůstá do velkých ploch. Aby se spotřebovala její nadúroda, přidává se do vody, suší a celoročně užívá.

Sušený mátový čaj můžeme koupit v obchodě volně sypaný, porcovaný, míchaný s jinou například ovocnou složkou nebo bylinami. Je nabízený pro každodenní pití.


Mátu můžeme koupit v květináči, abychom ji měli celoročně v kuchyni k dispozici. Tyto výrobky se nabízejí jako něco extra zdravého. V bylinných směsích jsem si všimla, že je přidávána často jako chuťový korigens.

Máta se prostě propaguje a jsme s ní doslova zahlceni. Nepřijde vám to divné? Proč nám mainstream skrze tyto výrobky nabízí mátu a její složku mentol jako moderní bylinu v různých podobách?

Vždyť ostatní byliny pomalu zakazují s tím, že se nesmí uvádět ani jejich léčivé účinky!

Máta peprná - je jí plno

Nejdříve si povězme něco je o této rostlině. Má údajně zklidňující, spasmolytický účinek a výraznou aromatickou chuť. Obsahuje hlavně silice, třísloviny, flavonoidy a fenoly.

Spasmolytický účinek je způsoben zvláštním procesem. Látky v ní obsažené umrtvují konce nervových vláken. Možná vás přestane bolet břicho nebo se zklidníte, cítíte se dobře, ale v podstatě máte jemné periferní nervy poško-zené.

Také když lidé berou homeopatika a k tomu mátu nebo jiné výrobky z máty, hůře se homeopatika vstřebávají. Stačí zubní pasta s mátou a výsledek homeopatik je takřka nulový.

Navíc je to jangová rostlina, což zjednodušeně znamená horká. Přidáte si do těla další dávku patologické energie, které je kolem nás už hodně.

Patologický jang ve vašem těle může způsobovat zdravotní potíže. Jang v těle je vysoušení, ztuhlost, stažení. Máta nám extrémně vysouší všechny sliznice.

V dnešní době je přebytek ohně, který nám přináší elektro smog, radioaktivní záření, časté používání mobilů, wi-fi, ale i přemíra informací, které nezpracuje-me.

Rovněž vliv horkého počasí, chemtrails a HAARP systém nás doslova vysouší zaživa. Ústřední topení v zimě a zapnutá klimatizace v létě jakbysmet! K tomu je zpopularizována máta jako bylinka pro zdraví. Je dobré to o ní vědět.

Používejte ji, pokud možno minimálně, děti by ji neměly pít vůbec.
Na zahrádce nemilosrdně zmenšete plochu jejího pěstování.

Nedávejte ji do vody na pití, nevařte z ní čaj kromě mírně teplých dní například v červnu. Zcela ji vynechte v jarních, podzimních, zimních měsících a velmi horkých dnech.

Tolerovala bych ji při žlučníkové kolice po dobu pár dnů. Někdo po ní dobře spí, ale uvařte si raději meduňku nebo dobromysl. Bylinná směs, která obsahuje mátu a je přítomna dokonce v čaji proti kašli, není správná bylinná směs.

Zkuste sami, když máte kašel se máty napít, prokašlete celou noc. Je to obchodní trik, aby se čaj dal vůbec vypít. Takovou směs nekupujte. Chutný a léčivý bylinný čaj umí dobrý bylinář namíchat i bez máty.

Receptury z velmi starých dob mátu nikdy ve směsích neobsahovaly. Máta byla považována za jedovatou bylinu. S čínskou fytoterapií se zcela neztotožňuji, ale souhlasím s ní v tom, že čínští bylináři neměli mátu nikdy ve své lékárně a kdo ji použil pro léčení respektive otravu pacienta, byl veřejně dehonestován.

Neznalost účinku některých bylin pochází bohužel už z dávné minulosti. V období inkvizice bylo spáleno mnoho moudrých knih, které rozdělení bylinek podle živlů popisovaly a lidé je znali.

Došlo tak k zapomnění zkušenosti o energetickém vlivu bylin na člověka.

Dříve se byliny používaly podle živlů, aby se tělo dostalo do rovnováhy. Kdo měl všechny živly v harmonii, byl zdravý.

Nyní vlivem vnějších podmínek živlové energie má v pořádku málokdo. Přebytek ohně a zablokovaný živel země jsou nejčastější příčinou zdravotních potíží.

Chybí hlavně živel vody. Ale to už je jiné téma.

Podobně vysouší heřmánek. Mnoho lidí už je na něj bohužel alergických právě z přílišného poškozování těla a hlavně sliznic životním prostředím.

Heřmánek stejně jako máta je horká vysoušecí bylina a samostatně již nepatří do dnešních dnů.

Naopak přidáváme bylinky jinové, tj. ochlazující nebo vyživující. Ibišek působí podobně a navíc překyseluje. Je ve všech ovocných čajích. Proto jich nepijte mnoho.

Heřmánek umí však jednu skvělou věc. Dokáže odstranit z pokožky chlór po koupání v bazénu nebo příliš chlórované koupeli. Stačí hrneček odvaru nebo trochu heřmánkové tinktury nalít do koupele a chlor se odstraní z těla.

Tato procedura by měla být u dětí pravidlem, stačí jednou týdně. U dospělých lidí hlavně po koupání v bazénu s přechlorovanou vodou.

Pokud nemáte namontovaný filtr na odstranění chlóru ve své koupelně, je to výborná prevence kožních problémů.

Miminka namažte po koupeli měsíčkovým olejem, který čistí močový měchýř, ledviny a játra. Malé děti se rychle zanesou škodlivinami, ale rychle vyčistí. K tomu je olej z měsíčku lékařského výborný.

Buďte zdraví a nezapomeňte, že máta naše tělo mate.

Vaše Marie