Informační boj s plevelem

09.10.2019

Vyrazit informační technikou na plevel v naší zahrádce a zbavit se ho tak bez bolení zad už není z kategorie science fiction . . .

Pokud je pro vás pletí záhonů méně příjemnou záležitostí, můžete vyzkoušet tuto techniku, kterou jsem zaslechla, vyzkoušela a pro vás ověřila.

Metoda je vhodná hlavně pro případy, kdy roste úporně jedna plevelná rostlina, umořuje původní vegetaci a zanáší záhony nebo celou zahradu.

Pletí záhonků je běžnou součástí zahradničení. Může být příjemnou aktivitou, protože jsme na čerstvém vzduchu, pokud zrovna nesypou chemtrails.

Máme i dostatek pohybu, zklidníme mysl, spojíme se se zemí a máme radost z upravené zahrady. Nemusíme se tak cítit v případě, kdy je plevel nezkrotný a rozmnožuje se i přes vytrvalé pletí.

Někdy pletí nepomůže

Některé druhy invazivních plevelů jsou v současné době rozšířené. Je to např. šťavel růžkatý neboli šťavelík.

Vypadá jako trojhranný jetelíček se zeleno-fialově zbarvenými listy a žlutými drobnými kvítky. Rozmnožuje se semeny a hlavně kořenujícími poléhavými lodyhami.

Zamořuje zahrádky, prorůstá trávníky a chodníky. Připutoval k nám z okolí Středozemního moře.

U nás byla tato rostlina zastoupena řídce, preferuje klimaticky teplé oblasti.

Poslední roky je v přírodě viditelná změna klimatu a proto se u nás objevuje celá řada teplomilných plevelů a hmyzu. Svědčí to o oteplování našeho mírného pásma.

Obvykle se daří jednomu nebo dvěma druhům na naší zahrádce, ostatní jsou zastoupeny méně a není těžké se jich zbavit ručním pletím.

Plevel může poškozovat i trávník. Občasný tradiční plevel v trávníku nevadí, ale když je invazivní, zničí typické traviny jako je jílek, lipnice nebo kostřava. Ty rychle ustupují teplomilným plevelům.

Nepřipomíná vám to něco?

Odborníci doporučují poctivé pletí ručně nebo technikou, okopávání a vytahování rostliny i s kořenem. Také poradí chemické ošetření herbicidem.

Z pohledu šetrného zahrádkaření jsou chemické přípravky kontroverzní metodou.

Při častém použití herbicidu se oslabuje kvalita organické složky v půdě a při stříkání trávníku se zase snižuje přirozená odolnost trávníku. A navíc, proč pěstovat zeleninu v půdě, kde přetrvávají stopy herbicidů? To si rovnou můžeme koupit konvenční produkt.

Jak na to? Všechno kolem nás je informace. Informace je vědění, když ji zpracujeme, je uvědoměním. Informaci přijímají nejen lidé ale i živočichové, rostliny a jiná i neživá příroda.

Když například řekneme dětem, aby něco nedělaly, tak nás poslechnou nebo také ne. Požadavek jim připomeneme. Nakonec si ho uvědomí a konají podle něho.

Podobné je to i s rostlinou. Nechceme, aby plevel na naší zahrádce rostl. A jakým způsobem to rostlině řekneme?

Musíme použít takovou metodu, která srozumitelně řekne rostlině, že na naší zahrádce není vhodné místo pro její růst.

Můžeme zapochybovat, jestli to pochopí . . . ale ano, vždyť na nás dokáže i mluvit. Například vůně posekané trávy je jejím voláním o pomoc. To už dokázali i biologové.

Sdělte své přání plevelům

Co udělat s plevelem, který nejvíce obtěžuje:

 • vytrhněte ho i s kořenem
 • postupujte pečlivě, aby se vám podařilo vytáhnout z půdy celý kořenový obal, můžete použít malý rýč nebo nůž
 • nasbírejte co největší množství těchto rostlin
 • oklepejte je od hlíny
 • rozložte na tác či desku a nechte dokonale uschnout jako sušené byliny
 • po usušení opět oklepejte zbytky hlíny
 • suché rostliny vložte na kovovou desku nebo do misky
 • zapalte je, pro lepší hoření můžete použít podpalovač
 • po úplném shoření rostlin a vychladnutí vyberte z popela neshořelé kousky, neměly by tam zůstat
 • popel z rostliny dejte do skleničky
 • popel si pomyslně rozdělte na 3 díly
 • 1 díl (např. 1 lžička) vsypte do konve s vodou a pečlivě zamíchejte
 • polejte záhony nebo ostatní plochy vč. zbylého plevele na zahrádce
 • šetřete s vodou v konvi, aby vám vyšla na co největší plochu
 • po 10 dnech proceduru zopakujte a potom ještě jednou

Úbytek plevele je asi 60 - 70 % po dvou zalití, opakováním se účinek zvyšuje. Když Vás bude trápit další druh plevele, postupujte stejným způsobem.

Co jste to vlastně sdělili

Pokyn rostlině ale i prostoru, kde tuto informační zálivku použijete, zní asi takto: "Nemáš zde vhodné podmínky pro rozmnožování a mohla bys dopadnout stejně jako zpopelněná rostlina".

Ať se Vám informační pletí vydaří!

Vaše Marie