O zemi kde se ještě najíte

27.07.2019

Stýskáte si po časech, kdy jste nakousli rajské jablíčko, které bylo sladké, chutné, voňavé a bez zvláštních příchutí? Vzpomínáte na dobu, kdy jste se ráno najedli a neměli po dvou hodinách hlad? Zelenina a ovoce nebyly sice jak ze žurnálu a neměly úředně stanovenou velikost a tvar, ale stálo za to se do nich zakousnout . . . pokud toto považujete za ztracenou minulost nezoufejte a vyrazte do Bulharska!


Všeho do času

Samozřejmě i v Bulharsku platí, že devastace západní kulturou nevynechá nikoho, kdo si s ní zadal vstupem do EU, ale najdou se vyjímky. Zejména tady, "na chudším" jihu si můžete dopřát gurmánskou rozkoš pro nás již z retro jídla, o kterém píši výše.

Řecký a šopský salát a pivo Kamenitza
Řecký a šopský salát a pivo Kamenitza

Zde se snoubí to původní - vypěstované v klasickém, jak my již moderně uvádíme v ekologickém zemědělství s novými bio trendy. Tak například hned u pláže se posadíte do otevřené restaurace, objednáte si tradiční jídlo z vypěstovaných (nikoli vyrobených) potravin a dosolit si můžete himalájskou solí!

Srovnejte si s tím co znáte

Takovou baštu si dopřejete pro dva lidi za 12 Leva (cca 160 Kč) a zapít to můžete originál Starobrnem za 4 Leva půllitr (cca 50 Kč). Přímo na pláži je pro orientaci stejně dobré bulharské pivo o Leva levnější, nevyjde vás ani na 40 Kč. A když už tak počítáme . . . skvělá kávička stojí v restauraci 1,5 Leva, tedy cirka dvacičku a na ulici v automatu si ji koupíte za půl Leva, asi 7 korun . . .

Cestou na pláž si můžete koupit vypěstované ovoce, zeleninu, melouny, nebo bio banány. Tedy úhrnem řečeno, buď si koupíte opravdovu v Bulharsku vypěstované, nebo co se dováží tak i v bio kvalitě! A to jsou prý Bulhaři daleko za námi . . . řekl bych, že žijí skromněji, ale opravdově!

A trochu úlet

Oblíbené jsou palačinky, takové ty 40 až 50 cm v průměru s čímkoli si naporoučíte (med, ořechy, mandle, kakao, čokoláda, nutela, banány, marmeláda . . .)

Hitem letošního léta je palačinka, která se zalívá a peče ve speciální pánvi. Ta má ve dně nadělané otvory ve tvaru polokoule. Výsledná palačinka je tak trochu vaflového vzhledu i chuti, je tam cítit vanilka. Smotají to jako kornout, vytřou ho nutelou, přidají nakrájený banán a zalijí medem. No sice to není nic na zhubnutí, ale pro potěchu mlsného ducha to udělá své . . .

Najdete tu svět pro své srdce

Retro - ráj na Zemi

Pokud se vydáte na sever pobřeží do oblasti okolo Varny, naleznete svět podle diktátu západních požadavků - resorty na relaxaci. Jsou to fabriky, kde se poskytuje turistovi to, nač je zvyklý všude po světě. Tedy žádný odklon od standardu. To proto, že v této oblasti byl turismus již za socíku.

Na jižním pobřeží je nejznámější Nesébr (starobylé krásné město), Burgas (přístavní město), Sozopol (turistická oblast) a pak se rodily a rodí další oblasti. Například Primorsko bylo ještě před třiceti lety chudou rybářskou vesničkou a dnes tu vidíte obří i rodinné hotely, jeden vedle druhého.

A rostou další, Kiten leží 4 km od Primorska směrem k tureckým hranicím, dalších 16 km tímto směrem roste Tsarevo a další a další . . .

Bulhaři mají chuť dělat dobrou a kvalitní službu pro své hosty. Uklízejí pláže, budují servisní a obslužná místa na plážích i v jejich těsné blízkosti. Na co si pomyslíte, to je tu k dispozici. Kvalitní jídlo, čisté moře, dobří lidé a krásná příroda, alespoň zatím!

A kdeže naleznete takovýto ráj? 50 km od Burgasu, 4 km od Primorska v Kitenu. Tak neváhejte, je tu nádherně!

Z hotelu Elit váš Petr Václav